Nablblé básně čili Tohle není poezie

Nablblé básně čili Tohle není poezie

Básničky píše každý druhý. Možná každý první, ale jen ten druhý se přizná. A rovnou je publikuje.
Nevím, jestli jsem moc stará, málo piju nebo prostě nemám to správné básnické cítění, ale velká část básní, co se potulují po internetu, mi přijde lehce nablblá. Tak mě napadlo, že to taky zkusím. Vážně nevážně.
Od kolegyně Lenky jsem k Vánocům dostala boží věcičku: Story Cubes. Jsou to kostky s obrázky, kterými si stačí hodit a na stole se vám urodí příběh. Teda když ho v nich vidíte.
No a tyhle kostky teď zneužiju. Pokaždé si hodím třemi nebo čtyřmi kostkami a z toho, co padne, napíšu básničku na styl internetových umělců. Bude nablblá a bude rádoby „dýp“ (tak se to říká, ne?). Můžete se mi smát. Nebo můžete do komentářů přihodit básničku z kostek, které hodím vám. Co vy na to?
(A když nic, aspoň si zopakujete, co je volný verš. A to se vyplatí.)
Tak jo, jdem na to! Básně pro vás rovnou interpretuje prof. Barbor, odborník na moderní poezii.

Třicetiletá
Poslala jsem šíp
od svého stanu
od tábora dosavadního života.
Čekala jsem – na nový směr
Jako čeká
moje občanka
už potřetí na výměnu.
Interpretace: Lyrický subjekt vyjadřuje krizi moderní ženy, která ve svých třiceti letech zjišťuje, že se její život neubírá směrem, který by ji naplňoval. Šíp je zde symbolem bláhového hledání nového směru, které však nemá konce.
Barborová
Přitahuju barborový příběhy
jako železo magnet
jako zámek klíč
jako automat gamblera
A svět
pořád
není
kostka
Interpretace: Autorka tematizuje svou nešikovnost a zbrklost jako osudovou přitažlivost dvou sobě předurčených pólů. V závěru konstatuje frustrující situaci světa, pro který nesvítá nejmenší naděje změny. Liteerární vědci se dodnes přou, není-li slovo kostka v posledním veršem odkazem na českou značku koloběžek Kostka, a tedy na autorčinu zálibu v koloběhu. Pokud by tomu tak bylo, měla by báseň zcela jiný význam.
Tvoje lži
Kouzlíš slova
jako šípy
namířené
proti mojí hlavě.
Pláču, protože ti věřím.
Věřím, že máš
řidičák na pravdu.
Interpretace: Lyrickým subjektem je žena, která i přes časté partnerovy lži není schopná přetrhnout pouto lásky a nadále věří všemu, co jí její milovaný říká. Hořkosladká báseň Tvoje lži je pokládána za vrchol autorčiny tvorby v rámci kostkového období.
Kde se ztratil rým
Házím si kostkou
čekám
tvoje světlo
je to tam
zhasly všechny baterky světa.
Ležím sama ve tmě
jak faraon v pyramidě
stejně sama
stejně mrtvá.
Ztratila jsem kouzelnou hůlku
a tahle báseň
se už na začátku
přestala rýmovat.
Interpretace: Autorka tematizuje beznadějnou osamělost a zároveň proces tvorby básně, který často startuje právě bezútěšná samota.
Rýmovaná
Jsi fantom.
Maskovaný procházíš světem
Vím o tom
Víš?
Do fontány ten svět smetem
té niagárské
Uvidíš.
Jsi můj magnet
a já jsem tolik kovová!
Ty už spíš?
Interpretace: V této básni se autorka odchýlila od své poetiky použitím rýmu, který je pro její kostkové období netypický. Odhaluje odevzdanost ženy, která si je vědoma partnerových nevěr, ale partnerovi je nevyčítá, naopak věří v sílu svého možná už umírajícího vztahu.
Na tenhle nápad jsem připadla na kurzu tvůrčího psaní pro blogery, který doporučuju vám všem, kdo blogujete a občas by se vám šikla špetička inspirace navíc.
Tak, teď je to na vás! Buď mi do komentáře hoďte nějakou megahlubokou interpretaci jedné z básní (a všechny interpretace jsou správné!), nebo se pusťte sami do básnění. Vaše kostky jsou vrženy takhle:
Těším se na vaše výtvory! 🙂
Mimochodem, už jste si mě lajkli na Facebooku? Jestli ne, učiňte tak teď, ať vám neuteče příští článek.
Přece si tenhle článek nenecháš pro sebe! Lajkuj, sdílej a posílej dál.
error20

18 thoughts on “Nablblé básně čili Tohle není poezie

  1. náhodou tie básne vyzerajú veľmi umelecky, niečo v tebe je :D ale súhlasím s tebou čo sa týka tých veľmi "deep" básní, ktorých je na internete tak veeeľmi veľa, sú nablblé :-?

  2. [4]:: :D 🙂 🙂 🙂 🙂 🙂 Moc mně tvůj komentář potěšil. 🙂 Nicole je super. Jí pošli klidně i dva! :D Doufám že tě tvý čtenáři odmění víc než ien těmi to pár komentáři za tak dlouhý a k tomu promyšleně udělaný článek. 🙂 :-)  :-)  :-)  :-)  :-)

  3. Tyhle kostky mám, ale nemám pro ně vůbec využití. Nakonec jsem ale přišla na to, že když dělám voskové pečetě, tak je to naprosto perfektní pečetidlo. Navíc mám hromadu vzorů na pečetě, je to skoro kulaté, perfektní ^^

  4. Bravo! Mám síce pocit, že aj moje básne by si označila za priblbé, ale aj tak sa mi to páči :D Interpretácie veľmi vtipné a básničky sa mi k počudovaniu reálne veľmi páčili a nezdali sa mi blbé :-D Ako hovoríte vy češi "smekám" :D

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.