Veroničin pokoj vás uvězní ve vlastní hlavě
Barboro, vážně nám musíš říkat o všem, co jsi v divadle viděla?
Ale vůbec ne! O většině představení, která jsem viděla, se nedozvíte. Určitě ne o opeře a baletu. Nejspíš ne o činohře. Možná ani o muzikálu. Ale o tomhle vám říct musím.
Veroničin pokoj Národního divadla Brno je zážitek, o kterém se nemluví snadno – a stejně se o to pokusím. Protože vím, že byste si ho i vy měli prožít.
„Jako byste Veronice z oka vypadla!“
V klaustrofobním prostředí jediného pokoje se odehrává příběh, který je už od začátku podezřelý. Susan a Larry, mladý pár ve fázi „Co myslíš, už spolu chodíme?“, se ocitá v pokoji dávno zemřelé dívky, které je prý Susan nápadně podobná. Přivedli je sem manželé Mackeyovi, postarší zaměstnanci Veroničiny rodiny. Veronika – tak se totiž obyvatelka pokoje jmenovala.
Co po Susan chtějí? Posuďte sami, jestli moc: má sehrát roli Veroniky pro její nemocnou sestru Cecílii. Ta prý stojí na prahu smrti a psychicky se vrací do doby, kdy Veronika žila, tedy do padesátých let, a trápí se tím, že se na ni její sestra zlobí. Susan i přes Larryho protesty souhlasí – a pak se začnou dít věci.
Myslíte, že v pokoji straší? Ale prosím vás. To bychom z toho vyvázli lacino.
Vítejte v roce 1957
Když Susan navlékne Veroničiny šaty, ocitá se v roce 1957 – alespoň se tak k ní všichni chovají. Namísto podivínských manželů Mackeyových jsou tu Veroničini rodiče a jednají se Susan, jako by byla Veronika. Ta pro ně není dávno mrtvá dcera, ale živá bytost teď a tady, kterou je nutné držet pod zámkem.
Co zatím děláme my, diváci? Sedíme hrůzou zamáčknutí do sedačky a v hlavě nám to šrotuje: Copak všem přeskočilo? Došlo k posunu v čase? Je Susan doopravdy Veronika a svou moderní identitu si jen vybájila, nebo jsme se zbláznili i my? A Larry… kde je sakra Larry?
Sešup od bezstarostnosti k zhroucení
Víte, co na divadle a literatuře miluju? Ten pocit, když horečně přemýšlím, co za tím vším je, ale následující zvrat mi vyrazí dech. Přesně tenhle pocit vám dá Veroničin pokoj sežrat naněkolikrát a na samém konci cítíte, že v něm zůstanete navždy zavření jako pravá Veronika ve své hlavě.
Do velké míry za to můžou výkony obsazení, které vás připoutají k židli a zapomenou odvázat. Magdalena Tkačíková se od bezstarostnosti „normální holky“ propracuje k zoufalství tak bezvýchodnému, že z něj málem přeskočilo i mně. Naděje umírá poslední, ale i ta jednou umře – a po ní tu pořád zůstává Susanina zbytečná snaha vysvětlit sama sobě i svým věznitelům absurdnost celé situace. Bod zlomu a odevzdání je mrazivě opravdový a vy jako divák víte, že po něm už nemůže být dobře, ať už se Susan z Veroničina pokoje dostane, nebo ne.
Jakub Šafránek, Ivana Hloužková a Bedřich Výtisk jako Larry a manželé Mackeyovi (ano, říkejme jim pro naše účely tak) děsí pohotovostí a přesvědčivostí, s jakou přepínají mezi rolemi. Až je z nich člověku úzko – jakmile se jejich nové já objeví na scéně, zalapáte po dechu s očekáváním nejhoršího.
„Tohle bylo… strašný.“
A výsledek? Hučivé prázdno v hlavě diváka, které můžu vysvětlit jenom názorně. Takhle vypadal můj rozhovor s Lotte po představení. (Asi už tušíte, že do divadla chodím skoro vždycky s Lotte.)
Ticho. Čekáme na tramvaj a zíráme kamsi do pryč.
Lotte: „Tak řekni přece něco!“
Já: „Já bych ráda… Ale… to bylo…“
Lotte: „Strašný.“
Já: „Jo.“
Tohle je pro mě znamení, že jsem viděla něco výjimečného: nemůžu o tom hned žvanit. Jestli chcete takové „něco“ zažít taky, určitě si na Veroničin pokoj zajděte. Nejbližší představení je 17. června a za vstupenky dáte směšně málo v porovnání s tím, co dostanete.
Na čem jste byli v poslední době vy? Napište mi do komentářů, ráda se inspiruju. Mě a Lotte čeká za dva týdny Věra a Così fan tutte, zvlášť na toho Mozarta se nemůžu dočkat. Jo, zase půjdeme do NdB. Řekla bych, že jsme s tím trapné, ale… oni jsou fakt nejlepší.
Tipy na další počteníčko
- Rozmarné léto: Léto v zimě a divadlo v cirkuse (Další skvělé představení NdB. Přečtěte si mou recenzi a řekněte mi, že nevyznívám jako pološílená fanynka. Díky.)
- Ples upírů: Totální zatmění v hlavě překladatelově (Jo, tady jsem až tak nadšená nebyla. Ale s muzikály je to těžké.)
- Lottin (ne)divadelní deníček (Rubrika na blogu mé divadelní parťačky Lotte. Doporučuju, zvlášť pokud si chcete počíst třeba o opeře, o které si já netroufám psát.)
- Paříž, město pod Seinou (Čili na závěr trochu toho cestování.)
Je libo Barboru do schránky?
11 thoughts on “Veroničin pokoj vás uvězní ve vlastní hlavě”
Já teď půjdu na Bítls, hrozně se těším. A byla jsem nedávno na Žítkovských bohyních, z těch jsem měla přesně stejné pocity, jako ty se Skleněným pokojem :/
Myslíš Veroničin pokoj? 🙂 Ale Skleněný pokoj jsem taky chtěla vidět, i když nejsem úplně fanynka Městského.
Bítls jsem viděla a jsou… fajn. Je to fajn strávený večer, ale to pro mě bylo všechno. Normální člověk asi nečeká nic víc a pak je nadšený. Pokud ale víš, co je dobrý muzikál, asi to na tebe zapůsobí dojmem „Pokusili jsme se do jednoho představení nacpat co nejvíc písniček, mrkejte!“ 😀
Ale nechci dopředu tvrdit, že to nebude dobré. Jsem zvědavá, co na to řekneš. 🙂
Já jsem popletla názvy, jeja :O. Já na muzikály obecně moc nejsem, viděla jsem za život snad jeden, takže se mi Bítls fakt líbilo 🙂
To zní… fakt hustě. Že bych si udělala výlet do Brna? 😀
Já bohužel do divadla moc nechodím. Ráda bych to změnila, ale nějak se mi nedaří, vzhledem k tomu, kolik mám zájmů… 😀 Naposledy jsem viděla divadlo poezie na krajském Wolkrově prostějově. Jmenovalo se Už skoro dospívám. Bylo to perfektní. Celou dobu jsem hleděla a nechápala. Představení přesně vyjadřovalo myšlení dospívající dívky. Hubnutí, alkohol, kluci, do toho kontrastovaly dětské písničky a básničky… Vskutku výstižné!
V únoru jsem byla na Statickém divadle na představení Útěk. Absurdní drama plné slovních hříček a humoru ušitého mi na míru. Účinkují naše milované lokální celebrity. Nakonec jsme byly i na after party. Co víc si přát. 😀
Výlet do Brna rozhodně doporučuju nejen kvůli divadlu! 😀 Ale teda jestli něco stojí za tu cestu, jsou to právě představení NdB. Jasně, ne všechna, ale nověji zpracované opery nebo cokoliv v Redutě zpravidla stojí za to.
Podobná psycho představení mám moc ráda, akorát na ně se mnou nechce nikdo chodit. 😀 Díky za další doporučení. Snad to ještě letos stihnu prubnout.
Není zač a držím pěsti, ať ti to vyjde! 🙂
Já už v divadle nebyla hrozně dlouho, měla bych se stydět 🙁 Teď jsem v Anglii a moc ráda bych někdy zkusila divadlo v angličtině, tak snad se mi to podaří.
Snad jo, věřím, že i v Anglii je příležitostí dost. 🙂
Teda, to muselo být dobré psycho! Myslím, že z takového představení by mě musel někdo odvést, abych se vůbec dostala domů 😀
…a proto je dobré mít divadelního parťáka. 😀