Kterak se mejlíte o living history

Kterak se mejlíte o living history

Předvádí historické bitvy, nad ohněm míchají cosi podivného k obědu a odpovídají na vaše otázky typu „A co se tenkrát jedlo? Vony vlastně ještě nebyly brambory, žejo?“ To jsou nadšenci do living history. Díky kamarádce Ladě jsem měla to štěstí, proklouznout na jeden víkend mezi ně a užít si dva dny jako taková normální ženská z počátku 14. století. A řeknu vám, vážení, že jsem se ve spoustě věcí ohledně living history nadšenců šeredně mejlila. A že vy se mejlíte taky. Tak třeba:

Bitvy a tábor jsou hlavně pro diváky

Vážení, to máte tak. Kdyby to bylo pro diváky, nikdo by se nezatěžoval s tolika detaily, jako je dobové nádobí nebo oblečení z dobových materiálů. Living history dělají nadšenci sami pro sebe a vy jim vcelku narušujete jejich harmonické zmizení v historii.

Bitvy určo někdo organizuje

Vždycky jsem si představovala, že je dopředu určené, kdo kdy umře. Přišlo mi to logické, přece jenom se dopředu ví, kdo bitvu vyhraje. Ve skutečnosti je na poctivosti bojovníků, aby uznali, že po šlupce mečem do hlavy by měli být mrtví. A když ne… inu, pak se může stát, že bitvu opravdu odnesou životem, protože jim jejich nesmrtelnost ostatní dají sežrat.

Beztak se bijou jenom jako

Nic není jenom jako. Jídlo je opravdický, oblečení je opravdický, bitvy jsou opravdický. Sice se doopravdy neumírá, ale zranění jsou prý vcelku běžná. Protože i zbraně jsou opravdický. A občas i teče krev. Taky opravdická.

Všichni dokážou odpovědět na libovolnou otázku o dané době

Tak tímhle jsem si byla skoro jistá. Že všichni dokonale vědí, co v dané době bylo a nebylo, co jak vypadalo a jak se to používalo. Jenže ve většině nejde o historiky, ale o nadšence, a tak je dost dobře možné, že vám dají tři lidi na jednu otázku čtyři odpovědi. Fakt, zkoušela jsem to.
Rozhodně ale nejsou úplně mimo. Debaty se vedou spíš o drobnostech, třeba o konkrétních částech oblečení, zdobení nádobí a podobně.

Všechny ženy jsou princezny

Nebo aspoň hraběnky nebo co to v té době měli.
Co by to bylo za princeznu, kdyby se o ni nikdo nestaral? Každý šlechtic musí mít dvě věci: družinu a peníze. Vcelku fůru peněz, protože kostýmy a vybavení vyjdou u takových postav na hotový majlant. A spousta žen a dívek ani nechce být princezna nebo královna. To totiž znamená být pořád na očích, scházet se s jinými významnými osobami a bavit se o důležitých věcech.

„Někdo“ to financuje

Takový ten někdo, který je skoro u všeho. Taky se mu říká „voni“. Voni nám tu zrušili lékárnu, voni stavěj za městem obchoďák, voni to platěj. Jenže tady žádný „někdo“ ani „voni“ není. Living history je především koníček, pořádná kobyla, která sežere spoustu peněz samotných účastníků. A čím vyšší je postavení, jaké ve svém malém historickém světě představují, tím víc je ta legrace stojí.
Sečteno a podtrženo, byla jsem mimo tak nějak skoro ve všem. A těm, kdo se nadchli pro určitý kus historie, patří moje poklona. Díky nim my, obyčejný lidi z 21. století, můžeme nakouknout do historie. A když nakoukneme, uvidíme ji dotaženou do detailu. Prostě proto, že je to baví.
Mimochodem, věděli jste, že už ve 14. století byla selfíčka? 🙂

6 thoughts on “Kterak se mejlíte o living history

  1. Barčo, já uplně čumím :).. Kdo by to byl řekl, co se z Tebe vyloupne :).. a ještě rovnou LH! Na to si ani my moc netroufáme, ne že bysme se nesnažili o autentičnost :)..

  2. [1]: Inu, já jsem vůbec neměla tušení, do čeho jsem to spadla. :D Kamarádka mě lákala, že je to super, člověk se dobově obléká, dobově spí a dobově vaří a jí, tak jsem si řekla, že by to nemuselo být špatné. Ale ne všechno je 100% dobové. Třeba můj spacák (i když přikrytý) je nedobový až hrůza. :D A vařilo se v moderním kotlíku, který jenom vypadal dobově, protože v těch skutečně dobových se prý vaří o dost hůř.

  3. Zajímavý článek/zamyšlení na trochu nevšední téma… i když, nevšední jak pro koho :-) Sama se pohybuji v této oblasti zájmu, jen zrovna naše skupina dělá "scéniku", kterou "elháčkáři" opovrhují a ohrnují nos :-D I my ale kolikrát řešíme opravdu detaily a setkáváme se s nejrůznějšími otázkami. Ano, je to koníček, který stojí peníze, ale pokud to člověka fakt baví, zas tak to neřeší.

  4. [3]: Vida, netušila jsem, že je až tak propracovaný žebříček toho, kdo nad kým ohnuje nos. Zatím jsem jen zaznamenala, že pro spoustu LH nadšenců jsou to nejpodřadnější bitvy dřevárny. :D

  5. Rodina spolužačky jsou nadšenci do Napoleona a pracují každoročně na Bitvě u Slavkova. Ta holka tím žije a je pravda, co tu píšeš (i když o úplně jiné době), ale pro mě by to asi nebylo :-D

  6. [5]: Nó, tak pro ni všechno zřejmě platí dvojnásob. Můj kostým je dost jednoduchý (a člověk v tom trochu vypadá jako roura), na komplikovanější kostým pozdějších období musí padnout šílených peněz.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.