Markeťákuju pro paralelní svět
Zkoušeli jste si někdy představit svůj protějšek v paralelním světě?
Já jsem musela. Ne, vážně: dostala jsem to befelem od kolegyně Lenky, která je, jak dneska sama řekla, moje já v paralelní zemi jménem Slovensko. Lenka mi k Vánocům dala pytlík plný inspirace. Byly v něm dřevěné destičky s nápady, co dělat, když chytím psací blok. Třeba „Napiš článek jako lacinou detektivku.“ nebo „Nakrm rybu a jdi psát.“
Dneska jsem si vytáhla destičku, na které stálo: „Vytvoř personu: Barbora v paralelním světě.„
Persona je takový profil typického zákazníka, který si markeťáci vytváří, aby dokázali oslovit ty správné lidi tím správným způsobem. Vymyslí personě jméno, určí její věk, záliby, zaměstnání. Taky si uvědomí, co persona od daného zboží nebo firmy čeká, čeho se může bát, pro koho zboží kupuje nebo kde se o něm může dozvědět.
Z paralelní Barbory jsem udělala zákazníci firmy Fantovy falantofelíčky – Víc než falantofel již 3 kvadriliony paralet. Abyste rozuměli, falantofel je slovo, které jsem vymyslela, když mi to zadala destička z Lenčina inspirativního pytlíčku. Slovo falantofel znamená „dokonalý chlupatý dárek“ a pochází z arménštiny.
Tákže! Vážení a milí, mám tu čest vám představit paralelní Barboru.
Barbora Chroustňáková
(Chroustňáková je nejméně časté příjmení v Paračesku. Barbora je vlastně jeho jediná nositelka a nemá šajnu, jak k němu přišla.)
věk: 10 paralet (asi 22 našich let)
bydliště: Parabrno
Barbora je holooperní* pěvkyně, která ale ve volném čase na pěvkyni vůbec nevypadá. Kouří, občas si dá jointa z jápy srdcové**, má ráda černou, mechově zelenou a omákovou barvu. V takových barvách kupuje dárky – chce totiž, aby v jejím dárku bylo i kus jí samé. Dělá ušatou keramiku***, ale nikomu to nechce říct, aby nevypadala míň cool.
* Holoopera je nejvznešenější forma opery, ve které pěvci pějí ty nejnáročnější tóny, jako by se nechumelilo. Hraje se pouze za té podmínky, že venku chumelí. Holoopera se jí říká proto, že se pěvci trénují v extrémních podmínkách: aby složili potřebné zkoušky, musí stát v chumelenici s nohama holýma od kolen dolů a zpívat, jako by se nechumelilo.
** Jápa srdcová je rostlina s listy srdcového tvaru, která parazituje na mrakokočkách. Neptej se, co jsou mrakokočky. Jápa je mírně návyková, ale jde to zvládnout, pokud ji pokuřuješ jen rekreačně. Závodní jápaři mohou jápu kouřit jen cca dva pararoky, poté odchází do důchodu postiženi demencí.
*** Ušatá keramika je velmi populární kratochvíle důchodkyň v Parabrně. Vyznačuje se tím, že (paradoxně) nikdy nemá ucha. Parabrno má celkem čtyři bžiliony důchodkyň, z nichž třetina se ušatou keramikou zabývá.
Po čem Barbora touží
Chce sehnat ten nejlepší falantofel (tedy skvělý chlupatý dárek), za který ji budou všichni obdivat. Přála by si, aby byl aspoň trochu do omákova, ale ne moc, aby nezpíval.
Barbořiny strachy
Bojí se, že její falantofel bude málo cool, málo úžasný, málo originální a málo vůbec všechno. Zároveň se bojí, že se falantofel dopředu prozradí, protože to se s omákovými věcmi prostě stává.
Kde získává informace
Na tajňačku chodí za babkou vševědkou*, která mezi prací vykládá i reklamy (a to fakt poutavě). Mezi těmito reklamami by Barbora mohla narazit na reklamu na falantofel od firmy Fantovy falantofelíčky – Víc než falantofel již 3 kvadriliony paralet**. Také čte informace v hvězdném svitu a občas otevře Hliníkovy aluminiové noviny***.
* Babka vševědka ví všechno. Fakt. Jenom si nemůže vzpomenout a pořád dokola vykládá tři staré informace a pár nejnovějších drbů. A ty reklamy. Většina obyvatel Parabrna považuje návštěvu babky vševědky za něco vrcholně trapného. A tak tam všichni chodí tajně.
** Tradiční parabrněnský výrobce falantofelů. Výhradní distributor pro parapražský trh.
*** Plátek pochybné kvality o holoopeře, mrakokočkách a hliníku. Barboru na něm baví hlavně hrubky.
Pro koho falantofel vybírá
Tak předně pro paralelní Lenku, která je stejně drsná jako ona sama. A taky pro svou jemnou přítelkyni Michalu a své tři chobotňáky.* Pro rodiče ne, protože v paralelním světě se děti vyloupávají z mladých kaštanů**.
* Chobotňák je kříženec chobotnice, kapustňáka, divokého psa z planety Ká a vlasule milé. Je ohromně roztomilý a zároveň děsně drsný.
** Ve skutečnosti to nejsou kaštany, ale maďarské olamony. Ale co vy víte o maďarských olamonech?
Tak si říkám, jestli paraBarbora není o dost zajímavější než já sama. Ale zas… má to mít, já mám místo toho svět, kde existují skutečné kočky.
Co myslíte, jaké by bylo vaše paralelní já?
6 thoughts on “Markeťákuju pro paralelní svět”
U holoopery jsem si poprskala notebook jasmínovým čajem, to mi nedělej!
Asi nejvíc mě bavilo přemýšlet, odkud jsi mohla k těm paraúžasnostem přijít, tedy co tě inspirovalo. Kupříkladu při obrázku operní pěvkyně v chumelenici co kouří mě napadl pan Šťáva, pokuřující na balkonku Mahenova divadla. Což vůbec nemusí být, odkud tenhle nápad přišel, ale bylo to co mě jako první napadlo.
Hah, a mně říkají, že mám živou fantazii. Poté, co jsem dočetla toto, se můžu jít zahrabat
[1]: Věčná škoda jasmínového čaje!
Jéé, to je skvělé čtení. Opravdu úžasně píšeš, skvěle jsem se bavila !
[5]: Bylo mi ctí tě pobavit! Vymyšlená slova, to je pro mě hotová mňamina. Ne že by jich čeština neměla dost, ale občas prostě nějaké chybí. Třeba holoopera, žejo.