Žumova imaginární mapa nejlepších hospod

Žumova imaginární mapa nejlepších hospod

Žum a já máme mapu nejlepších hospod na světě. Teda převážně v Brně a okolí, ale rozšiřujeme. Je to velice praktická věc, díky mapě víme, kam se určo vrátíme. Patřit na naši mapu, to je lepší než mít michelinskou hvězdu. Naše mapa má jedinou nevýhodu: je imaginární. Ale jednoho dne, až nebudeme tak líní, ji zhmotníme. Možná zítra! (Ale spíš ne.)
Co musí hospoda/restaurace/cokoliv, co připomíná krčmu, splňovat, aby se dostala na naši mapu? Nó, to je různé. Musí být prostě jinačí.

Opravdická hospoda Šedý vlk

Jedna z nejzajímavějších hospod (do slova a do písmene) na naší seznamomapě je restaurace U Šedého vlka v Dolních Kounicích. Dolní Kounice jsou malinké městečko kousek od Brna, kde mají klášter, zámek, kostelík na kopci, synagogu a taky Šedého vlka. To je vám místo, o jakém Brňák slyšel jen vyprávět: u dvou stolů tam celý den vysedávají štamgasti a vykládají o fotbalu, paňmáma hospodská vám doporučí vrabca, protože toho si chlapi pochvalovali, a kolem dokola lítá jedna jediná otravná moucha, aby se neřeklo, když je to léto. Pivo tam stojí pětadvacet korun a při odchodu si můžete koupit ještě nanuk do ruky. Požehnané místo!

DuckBar: nefalšovaná hipsteřina

Pak je tu DuckBar v Brně na Kamence. Ten je (doopravdy) boží! Na mapu se dostal díky tomu, že tam mají nakládaný hermelín s arašídy (no vážně, měli jste ho někde jinde?) a utopence. A na zahrádce stojí jakási figurína oblečená do všeho, co tamním přišlo pod ruku. Jestli chcete opravdovou hipsteřinu, vykašlete se na Skog a podobné šílenosti a vyrazte na Kamenku.
Takovéhle mozaiky najdete na Kamence rozsypané všude možné. Jestli jste z Brna, určitě se tam někdy podívejte a nezapomeňte na DuckBar.

Americký steakhouse a řecký diner

Z mimočeských a dokonce mimoevropských nesmím zapomenout na americký Texas Roadhouse. Je to síť steakhousů, kde po sobě lidi hází arašídy, a proto je na dveřích napsáno, že s alergií na arašídy byste asi vůbec neměli chodit dovnitř. Než si objednáte, dostanete vodu a sladké pečivo, něco mezi houskou a buchtou, se skořicovým máslem. K nám si po jídle dokonce přisedl týpek, který se označil za Majka, místního manažera, a ptal se, jestli nám chutnalo. Bájo! Jediný háček je v tom, že je to steakhouse, takže bych si tam teď dala jen ty houskobuchty.
Račte se pokochat: vynikající houskobuchty.
A když jsme v té Americe! S žumem rádi vzpomínáme na jeden diner u dálnice, na který jsme narazili cestou z New Yorku do našeho pensylvánského tábora. Vedli ho Řekové, kteří byli hrozně milí a úslužní, jídlo bylo boží a při odchodu postarší Řek žumovi prozradil, že má tuze pěknou manželku. (Žum sice nemá manželku, ale to je jedno. Teda aspoň myslím, že nemá manželku. Žumi?)

Indoš: kýč, ale ta bašta!

Určitě musím zmínit Indoše v brněnských Židenicích. Tahle restaurace vyniká kontrastem vzhledu a jídla. Zvenčí vypadá vcelku jako pajzl, vevnitř je poměrně nevkusně vyzdobená v rádoby indiánském stylu, ale to jídlo! To jídlo!
Trochu kýč, co? Ale jejich jídlo, to je bašta!

Slepičí gospoda Koko

V Krakově máme v mapě gospodu Koko. Dobře tam vaří, ale to nechme stranou. Celá tahle restaurace je vyzdobená různými slepičkami a kohouty: keramickými, namalovanými a tak vůbec. A k pití si tam můžete dát kompot, běžné polské pití, které doopravdy chutná jako šťáva z kompotu. Takže to asi bude šťáva z kompotu, když nad tím tak uvažuju…
Výsledek obrázku pro gospoda koko
Takhle vypadá jejich jídelní lístek. Člověku chvilku trvá, než se zorientuje, ale pak to stojí za to.

Brněnské stálice: Pivní opice, nepolitý Richard a Kamenná horka

Stálé a neotřesitelné místo na mapě má Pivní opice (taktéž v Brně), kde bývá strašlivě narváno. Ale mají tam nejlepší pečená žebra v Brně (pro žuma) a geniální špagety s rajčatovou omáčkou (pro mě). Ani nevíte, jak skvělé je dát si v restauraci něco jiného než smažák.
Pivnice U Richarda je, řekla bych, žumova nejoblíbenější. Proč? Protože když si tam dáte višňové pivo, plavou v něm opravdické višně (nebo třešně nebo co to je). Jeden čas neplavaly, a tak jsme s žumem na Richarda zanevřeli, ale teď už je zase svět (a Richard) v pořádku.
Zajímavost Richarda je, že tam mají cidery extrémně náchylné k vylití, nejvíc pak třešňový, protože ten nechává největší fleky. Pokaždé tam aspoň jeden vyliju a dokonce jsem tam měla umělecky poznačenou jednu zeď. A zrovna včera, při oslavě žumových narozenin, jsem zjistila, že už ji vymalovali. Ta neúcta!
A na závěr: občerstvení Na Kamenné horce. Najdete ho kousek pod Hády a vlastně to ani není hospoda. Je tam okýnko, kde prodávají pivo, hranolky a tyhle věci a pak spousta různorodých stolů a laviček. Nic extra, řekl by jeden. Ale tam je vám taková pohoda! S žumem se vždycky na procházku vyhrabeme až odpo, takže než tam dojdeme, už se stmívá, a tak koukáme ze stráně dolů na červené nebe, pijeme pivo, kolem pobíhají psi a nám je dobře.
Fotku nemám a nenašla jsem. Dorazte za mnou a já vás tam vezmu. 🙂
Co vy, máte nějaké své oblíbené místečko? Račte mi doporučit, ať je kdekoliv. Beru hospody, restaurace, pajzly, kavárny, cukrárny, výčepy, dokonce i hladová okna. 🙂

7 thoughts on “Žumova imaginární mapa nejlepších hospod

  1. Tak z těchto znám jen Opici a Indoše. Místeček pár mám, Oranžová, Bat Bar, Áčko, Modrá růže – všechno v Brně. A srdcovka – Na Kopečku, Svitavy :-D

  2. [1]: Aida je fajn. Ale jednou jsem byla v té za Jakubem a číšník se tvářil, jako by byl třikrát víc než já. To já nerada. Ale dorty a zmrzlinu mají geniální!

  3. No jooo, Brňáci, máte tam pěkné restaurační skvosty! Ony tedy budou všude po republice, každý bychom si mohli takový seznam udělat, jen mít tu vůli zkoušet, objevovat a zjišťovat. 🙂 Když ono je fakt snazší zajít si někde, kde vím, že nešlápnu vedle.

  4. [4]: To máš recht, taky mám tendenci chodit jen tam, kde to mám ráda. Ale pak narazíme s žumem na něco nového nebo mě někam dotáhne někdo jiný… a na světě je nový puntík v imaginární mapě. 🙂

  5. Já se v hospodách moc nevyznám, protože mi nechutná pivo – ano, vím, jsem asi úplně divná :(. Ale fakt si nemůžu pomoct, pivo nemůžu ani cítit. Takže bych mohla doporučit akorát kavárnu První republika v Pardubicích, ta je super. A kromě kafe a skvělých dortů tam mají dokonce i pivo a chleba se škvarky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.