Dva dny v Římě. Stihla jsem všecko!

Dva dny v Římě. Stihla jsem všecko!

Roma – caput mundi. Město, do kterého vedou všechny cesty, mě v prosinci zvládlo dva dny hostit a nespadlo. Stojí za návštěvu v zimě? A co stihnete za dva dny?

Račte si počíst, provedu vás!

Pár otázek na začátek

Stačí na Řím dva dny?

Přijde na to, co chcete vidět. Ale za mě jo.

Kolik stojí ubytko?

Překvapivě ne moc. Já našla hostel za 8 euro, 11 s daněmi. A měla jsem postel v dvoulůžkáči s topením a snídaní. A záchod měl prkýnko!

Je dobrý nápad jet do Říma v prosinci?

Jo a ne. Výhoda: není tam tolik turistů. Všichni mě varovali před frontami do Kolosea, ale žádné tam nebyly. Nevýhoda: může šeredně pršet.

Budete potřebovat hromadnou dopravu?

Ne. Jo. Přijde na to, kde budete bydlet. Já bydlela u vlakáče a zvládala jsem to pěšky.

Spoiler: Za den jsem nachodila 25 kilometrů. Ale od toho mám nohy, ne?

Kdyby vás zajímalo cokoliv dalšího, dejte vědět, jo? Stačí napsat do komentářů, odpovím vcukuletu. (Ať to znamená cokoliv.)

Trasa, se kterou všechno stihnete: Den první

Bydlela jsem u hlavního nádraží (Termini), odkud je to kousek na Piazza di San Giovanni in Laterano. Tam jsem se chtěla podívat do Lateránské baziliky, která byla sice zavřená, ale hned u ní je Lateránské baptisterium, které doporučuju navštívit. Naproti stojí nejvyšší obelisk v Římě, původem z Karnaku.

Tadá! První obelisk na naší cestě

Od baziliky jsem se vydala ke Caracallovým lázním, překvapivě gigantickému komplexu. Odtud je to jen kousíček k Palatinu, kopci, na kterém byl údajně založený Řím.

Tip: Kupte si vstupenku na Palatin, Forum Romanum a Koloseum dohromady. Všechno stojí za to a vstupenka je jen o malinko dražší než do samotného Kolosea.

Tenhle racek je prý na Palatinu pořád. Můžete to někdo zkontrolovat?

A Koloseum je hned vedle, takže šup tam!

Z Kolosea jsem pokračovala na Piazza Venezia, kde je obrovitý pomník Viktora Emanuela II., krále, který sjednotil Itálii. Nepředstavujte si nějaký šutrák s nápisem „na památku krále sjednotitele“, je to celá budova, odkud je hezký výhled.

Tady ho máme, fešácké Koloseum! 🙂

Odsud je to kousek k překrásné Fontáně di Trevi a okolo Panteonu na Piazza Navona, kde najdete Fontánu čtyř řek (a obelisk). No a pak to můžete okolo Španělských schodů střihnout až na Piazza del Popolo, kde najdete… chvilka napětí… další obelisk.

Jop, tolik lidí tam asi bude. Zvlášť v létě. V prosinci to tak zlé nebylo. 🙂 (Tuhle jsem čmajzla z Novinky.cz)

Fun fact: Piazza del Popolo znamená v překladu „náměstí Lidu“. Vede k ní Via del Corso posetá superfancy obchody, které moc lidové nejsou. Vtipný je i název téhle ulice. Via znamená ulice a Corso znamená velká ulice. Takže to je ulice, která se jmenuje Ulice.

Den druhý (ještě dáváte pozor?)

Druhý den padaly trakaře, a tak byla i moje trasa odpočinkovější. Metrem jsem dojela na zastávku Ottaviano, odkud je to kousíček do Vatikánu. Mrkla jsem na Svatopetrské náměstí, kde byla kromě dalšího obelisku gigantická fronta na vstup do baziliky sv. Petra, a tak jsem to stočila do vatikánských muzeí.

Tip: Jestli jste muzejní typ, nastudujte si, co všechno tu mají. Vatikánská muzea jsou gigantická! Každopádně se bez lístku do nich neobejdete, protože k nim patří i…

Sixtinská kaple. Moje další (dechberoucí) zastávka.

Potom Andělský hrad, ze kterého je přenádherný výhled. A nakonec, jelikož zbyl čas, zkusit znovu Svatopetrské náměstí. A tentokrát se zadařilo: fronta na svatého Petra byla kratší a já se tam dostala! A řeknu vám, že i za tu delší frontu by to stálo. Bazilika je fascinující.

Svatý Petr osobně. Prý ho těší.

Dobrý vědět: Na Svatopetrském náměstí najdete dva kulaté šutráky. Když si na ně stoupnete a podíváte se na sloupy lemující náměstí, zarovnají se do řad. Zkuste to, já byla tak nadšená, že jsem dobrých 10 minut běhala sem a tam a zarovnávala a zase odrovnávala sloupy.

Koloseum je fajn, ale…

…ale od něj to tak nějak čekáte, žejo? Víte, co nadchlo mě?

Panteon. Je obrovitý a ve stropě má devítimetrovou díru. V podstatě je to velký kostel, do kterého prší. Doslova boží.

Panteon – určitě mrkněte dovnitř!

Lateránské baptisterium. Fascinující budovala s nádherně zdobeným stropem, ve které jsem byla úplně sama.

Luteránské baptisterium

Výhled z Andělského hradu. Jen si to představte: noční Řím, vy nad ním. Nedoporučuje se fanouškům Doctora Who, protože by tam mohli zůstat zírat na archanděla Michaela.

Samotný hrad taky stojí za to. (Fotka pochází z tripadvisor.cz)

Fontána di Trevi. Mimochodem, ten název neznamená nic víc než „fontána třech ulic“, protože se u ní sbíhají tři ulice. Každopádně ta fontána vás ohromí.

Zarovnané sloupy na Svatopetrském náměstí. Tenhle objev mě nadchnul tak, že jsem si najednou nepřišla upajdaná a promoklá na kost.

(Moc jsem se vám to snažila vyfotit… ale jsem jelito a všechny fotky jsou mázlé.)

Kam se chystáte v dohledné době vy? Beru tipy všeho druhu! 🙂

Další barborové počteníčko

16 thoughts on “Dva dny v Římě. Stihla jsem všecko!

 1. My s přítelem asi zatím jen po Česku, ale v červnu snad do Budapešti a potom chceme právě do Říma a Neapole. 🙂 Já byla v Římě před 4 lety v těch největších vedrech, kdy tam bylo 40 stupňů. Došli jsme do Vatikánu a tam měli půl litru vody za 5 euro, tak jsme šli hledat fontánku na pití a naštěstí jsme našli. 😀 Ale jinak je to tam hezký. 🙂

  1. No né, Budapešť je překrásná! A Neapol i Řím si moc užijte. Kdybys chtěla nějaké neapolské tipy, stačí napsat. 🙂

 2. Teda, koukám, že v Římě si s duchaplnými názvy moc hlavu nelámali 😀 Ale tak, město měst, tam se hlavní ulice může jmenovat prostě Ulice. Ať si lámou hlavu ti méně známí 🙂

 3. Dva dny jsou super, jen je blbý, že je to fakt náročnější – hlavně na nohy. Ne každýmu to takhle vyhovuje, ale třeba mně jo.
  Podle mě si i sehnala fakt výhodnej hostel. Když jsem cestovala po Evropě, tak jsem byla docela překvapená, jak drahý hostely dokážou být.. Teď mi dochází, že možná záleží na sezóně.
  Cestování v zimě je ale každopádně docela goal, podle toho, co píšeš. 😀 Nechápu, proč to tak nedělám a nechávám si všechno až na léto.
  Teplo je holt asi teplo. 😀

  1. Může to být sezónou, to určitě. A ono taky přijde na to, kde hostel hledáš. Třeba v Budapešti se ubytuješ za pár korun jako královna. Teda hostelová královna, haha. 😀
   Jó, teď jsem se vrátila ze Sicílie, bylo tam 20 stupňů a nikde žádné zástupy turistů. Takže doporučuju! 🙂

 4. V Římě jsem byla o dva dny déle a stejně jsem nestihla navštívit Andělský hrad, pff. Shodneme se, že Pantheon je úchvatný, ta díra ve stropu mě také fascinovala. Dále pohled na Svatopetrské náměstí z vrcholku baziliky sv. Petra a nádherná vatikánská muzea. Naopak Fontana di Trevi ani Španělské schody mě nějak neuchvátily. Nejlepší ale z Říma byla úžasná italská zmrzlina a tiramisu z cukrárny Pompi. 🙂

  1. Jo, Španělské schody jsou… prostě schody. Co je na nich? 🙂
   A na vrcholku sv. Petra jsem zase nebyla já. To musí být výhled!

 5. Teda…jak se jmenuje ten levný hostel? Já bydlela celkem za draho na Airbnb a ti „milí, zlatí lidičkové s drobrým hodnocením“ nějak opomenuli zmínit, že tam bude asi tolik soukromí, jako na hostelu a že deklarovaná snídaně bude pár sušenek, takže bych do něčeho takového už příště nešla…

  1. Jmenoval se Roma Termini 89. Osobně Airbnb moc nevyužívám, zatím vždycky jsem našla něco levnějšího přes booking.com. Tenhle hostel by asi nebyl o moc lepší, co se týče soukromí nebo tak, ale byl za pár euro.

 6. Tak zatím ho mám v seznamu míst, kam se chci podívat, tak doufám, že ho brzo navštívím. Cena za ubytování i se snídaní je v pohodě a možná by bylo dobré tam jet třeba teď na jaře. Myslím, že v létě bych to s těmi turisty nedávala 😀
  No a v dohledný době mě čeká trocha cestování po Česku a pak asi na Slovensko na MS v hokeji 🙂

  1. Taky mě děsí představa, že čekám dvě hodiny na vstup do přelidněného Kolosea. 😀 Jak to vypadá na jaře, to nevím.
   A tipy na výlety po Česku si ráda přečtu, sama to tu moc proježděné nemám. 🙂

 7. Baru, v Římě jsme taky byli v prosinci a bylo to super. Počasí skvělý, nádherná předvánoční atmosféra a skoro žádní lidi. Kamarádka byla v létě a řikala, že hrůza. Kotel lidí, teplo a celkově to zkazilo dojem. Takže já bych prosinec doporučila!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.